DOMOWA APTECZKA

Babcine sposoby na jesienne chłody.


Maseczka gaździny na katar - to stary góralski sposób na  silny ból zatok i wodnisty katar, o który nie trudno nie tylko w Zakopanym targanym zimową zawieruchą.Przedstawiamy sprawdzony przepis z Podhala.


składniki:
2 łyżki mąki żytniej
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżkę soku z czosnku
1-1,5 łyżki miodu


przygotowanie:
Do miody dodajemy sok z cytryny i czosnku mieszamy do uzyskania jednolitej rzadkie pasty, następnie dosypujemy mąkę cały czas mieszając do uzyskania konsystencji ciasta na racuchy, rzadkiego, ale dającego się formować w placki.


zastosowanie i dawkowanie:
Staranie wymieszaną pakę/ciasto układamy na twarzy jak maseczkę kosmetyczną na 15 min - max dwa razy dziennie.Pamiętajmy by zachować dystans od oczu, gdyż sok z czosnku może podrażnić spojówki.
Maseczkę można wzbogacić o łyżkę oleju lnianego co dodatkowo korzystnie wpłynie na jędrność i elastyczność skóry twarzy.Częste stosowanie może powodować lekkie rozjaśnienie cery w miejscu aplikacji.Ta sama maseczka wzbogacona o jeszcze jedną łyżkę soku z czosnku i posiekana natkę pietruszki znajduje skuteczne zastosowaniu przy trądziku i bakteryjnych stanach zapalnych skóry.



Miodowa "flegamina" - to prosty i przyjemny sposób na gęstą wydzielinę z nosa.Chrzan działa silnie antybakteryjnie i zmieszany z miodem powoduje rozrzedzanie wydzielin błony śluzowej, a to ułatwia oczyszczanie górnych dróg oddechowych.


składniki:
1,5 łyżki świeżo startego chrzanu
4,5 łyżki miodu


przygotowanie:
Miód należy wymieszać z utartym chrzanem i pozostawić w chłodnym miejscu ma 3-4h.


zastosowanie i dawkowanie :
Zażywać 3 do 5 razy dziennie po jednej łyżeczce przy stanach zpalnych zatok, suchym kaszlu i wszelkich bakteryjnych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych skutkujących gęstą wydzieliną.


Syrop cebulowo- miodowy na ból gardła.Jest to nie tylko skuteczny sposób na początki "gardłowej sprawy", ale również skuteczny środek profilaktyczno-leczniczy w walce z wysokim poziomem cholesterolu we krwi.Istnieją dwie metody sporządzania i stosowania.Opcjonalnie w drugiej wersji(na cholesterol) stosujemy sok z czosnku zamiennie ze sokiem z cebuli.
.
składniki:
4 cebule( opcjonalnie 5-6 główek czosnku)
0,5 l miodu lipowego
sok z 4 cytryn

przygotowanie:
Dokładnie umyć cytryny w zimnej wodzie, przelać wrzątkiem, a następnie zanurzyć w goręcej wodzie na 15 min.Przed wyciśnięciem soku dla rozlużniena tkanki miąższu cytry "wymasować", lekko ugniatając i rolując po blacie czystego stołu.Obrane cebule lub czosnek najlepiej utłuc w niemetalowym moździerzu lub posiekać ceramicznym nożem.wszystkie składniki dokładnie wymieszać drewnianą łyżką(niemetalową) i pozostawić w chłodnym miejscu na 10-12 dni.

zastosowanie i dawkowanie:
4-5 razy dziennie po łyżeczce, najlepiej po posiłku. Wersja czosnkowa skuteczniej obniża poziom cholesterolu i wzmacnia odporności organizmu na wszelkie choroby o podłożu bakteryjnym.


Panaceum na wysoki cholesterol i nie tylko...
Czyli miodowo-cytrynowy macerat z czosnku to naturalny sposób by w kilka miesięcy(2-3) obniżyć poziom cholesterolu.

składniki:
400-500 g czosnku(10 dużych główek)
10 dużych cytryn(sok)
1l = 1,45 kg miodu(najlepiej lipowego)

przygotowanie:
Cytryny umyć i sparzyć(15 min) we wrzątku,  w czsie parzenia cytryn obrać czosnek i zmielić lub zmiażdzyć, nastęnie wycisnąć sok z cytryn i wymieszać z miodem i zmiażdzonym czosnkiem.
Czas maceracji 10 dni - w lodóce lub w temp. poniżej +10 stopni.Po tym czasie należy odcedzić czosnek, a "syrop" przelać do butelki z ciemnego szkła i przechowywać w lodówce. 

zastosownie i dawkowanie:
Pomaga nie tylko przy wysokim poziomie cholesterolu, działa ogólnie anybakteryjnie i uodparniająco, zapobiega przeziębieniom. Należy spożywać 3-4 razy dziennie po łyżeczce po lub w trakcie  posiłku. Można łaczyć z jogurtem dla złagodzenia smaku, a dodatek posiekanej natki pietruszki złagodzi zapach.W walce z wysokim poziomen trójglicerydów i choreterolu nie nalezy zapominać o racjonalnej diecie i aktywności fizycznej.

Produktem ubocznym  w realizacji tej receptury są skórki cytrynowe, których żółta część bez albedo(białej części) idealnie nadają się na nalewkę do sporządzenia likieru miodowo-cyrynowego a'la włoskie Limoncello.


Honey Limoncello czyli Miodowa Cytronella to polska wersja likieru sycyliskisch pasieczników.

składniki:
1 litr spirytusu
skórka z 12 cytryn
sok z dwóch cytryn
0,7 -1 l miodu
0,7-1 l wody

przygotowanie:
Zetrzeć skórkę z cytryn i zalać spirytusem na 3 - 4 dni, następnie po odcedzeniu i usunięciu skórki dodać sok z dwóch cytryn i wodny roztwór miodu(sytę).Odstawić na 2-3 miesiące.Przecedzić razem z osadem miodowym. Butelkować w szkło mleczne(matowe). Przed podaniem lekko schłodzić i wtrzasnąć.Likier typu limoncello  - zwłaszcza domowej roboty - musi być "chmurny", lekko mętny.

Uwaga: zmiejszając ilość wody możemy powyższyć "voltarz", oryginalnie włoskie limoncello ma 24-26% alc.

zastosowanie i dawkowanie: wg  własnych upodobań, ale wybornie się sprawdza jako "after" po posiłku lub dodatek do sorbetu cytrynowego.

 




c.d.n.

















strona w budowie